Co může být větším symbolem než auto, které bylo v roce 1997 představeno světu jako první sériově vyráběný hybridní vůz a dnes, po bezmála třech desítkách let, je tu stále a již v páté generaci? Seznamte se s Toyotou Prius 2.0 Plug-in Hybrid, která má v sobě to nejlepší ze současných hybridních technologií automobilky a navíc je to designově zajímavý a atraktivní vůz. Dostali jsme na test nejnovější verzi modelu Prius, jenž kombinuje benzínový dvoulitr a také elektrický motor a jeho akumulátor se dá navíc nabíjet.
DESIGN A KAROSERIE
Přikrčená sportovní silueta připomínající velké pětidveřové kupé, stejně jako dravě vyhlížející tvary vpředu i vzadu vypadají impozantně. Nízká střecha a skloněné přední okno si připisují body za nízký aerodynamický odpor, jenž se podepisuje na příznivé spotřebě. Vpředu jsou na zajímavě tvarované masce otvory sání a také nízko umístěná LED světla s tvarem ve stylu dalších modelů Toyoty. Muziku u výrazného hořčicově-žlutého laku tvrdí černé prvky, mezi všemi zejména disky kol. Přední přístrojový sedmipalcový displej je umístěn v horní poloze nad věncem volantu, což nám vyhovuje. Mít volant v nižší pozici je pouze otázkou zvyku, stačí si jej přitáhnout, upravit sedačku do sportovní pozice s předpisově pokrčenými pažemi a soustředit se na řízení.
Infotainment, navigaci, konektivitu a další obsluhujeme na středovém displeji 12,3“, který je dotykový. Díky aplikaci My Toyota se dá na dálku sledovat průběh nabíjení anebo spustit předehřev vozu při ranních startech. Staromilce potěší, že ne všechno se ovládá dotykově, ale najdeme zde i spoustu mechanických tlačítek. Je potřeba přivyknout logice uspořádání, ale během pár jízd už jsme byli s Priusem v naprosté symbióze.
ENERGIE A JÍZDA
Toyota pátou generaci tohoto modelu odlišila a předkládá ji v plug-in hybridní verzi. To znamená, že baterie má kapacitu 13,6 kWh a dá se nabíjet z wallboxů anebo veřejných AC nabíjecích stanic. Další energii na pár kilometrů jízdy navíc dokáží vyrobit příplatkové fotovoltaické panely ve střeše. Základem plug-in hybridu je 2litrový atmosférický zážehový čtyřválec o výkonu 122 kW, tedy 152 koní) s točivým momentem 190 Nm. Spalovací jednotka je doplněna elektromotorem o výkonu 120 kW (163 koní) s točivým momentem 208 Nm. Výsledných 223 koní kombinovaného výkonu přenášeného na přední kola propůjčuje 1,6 tuny vážícímu vozu solidní dynamiku a skvělé jízdní vlastnosti. Na stovku zrychlí za 6,8 vteřiny a po dálnici umí uhánět téměř sto osmdesátkou. Podvozek je spíše tvrdší a sportovní, řízení přesné. Řidič je rozmazlován pocitem jistoty a stability auta. Čistě na akumulátor se dá ujet podle podmínek zhruba 60 až 80 kilometrů, jinak je dobré jet na hybridní režim, kdy auto samo a jemně přepíná mezi pohony. Lze jet i na vynucený spalovací mód, stejně jako zapnout režim Charge a nechat motor, aby během jízdy dobíjel akumulátor, a přitom jel stále velice ekonomicky. I s vybitou baterií se dá jet hluboko pod šest litrů na 100 km, při smíšeném režimu a na kratší vzdálenosti je spotřeba minimální.
VERDIKT
Kufr není moc velký (284 litrů), elektrokolo dovnitř napasujete jen stěží (hodilo by se tažné zařízení) a digitální zpětné zrcátko někomu nemusí vyhovovat, ale naštěstí jde přepnout na klasiku. Přes tyto výhrady se nám Prius líbil a přišli jsme na chuť jeho pojetí ekonomické a úsporné hybridní jízdy kombinované se sportovním svezením. Bylo to příjemné, pohodlné a bezpečné, v režimu SPORT dokonce velmi zábavné. Toyota coby lídr automobilového trhu zkrátka umí postavit perfektní auto, ačkoli základní cena modelu 1,150 milionu a cena testované verze 1,370 milionu korun mohou vyvolat pochyby a otázky, zda za tyto peníze už nechtít kvalitní a prostornější elektromobil? Více na www.toyota.cz.