Srdcem elektrokola je motor a baterie. Ta ale nevydrží věčně. Jak se k ní správně chovat, aby vydržela, a co dělat poté, co skončí její životnost? Podle Tomáše Jančárka ze společnosti Bosch eBike Systems, může baterie vydržet velmi dlouho v závislosti na tom, jak zodpovědně s ní uživatel zachází. „My garantujeme, že si akumulátor zachová nejméně 60 % své kapacity za dva roky od zakoupení, nebo po 500 úplných nabíjecích cyklech, podle toho, co nastane dříve,” říká Tomáš Jančárek.
Baterii škodí nesprávné skladování
Obecně závisí tedy na cyklistovi a intenzitě využívání elektrokola, jak dlouho bude baterie dobře fungovat. Obecně se doporučuje akumulátor skladovat při nabití mezi 30 až 60 % kapacity. Méně nebo více nabitá baterie stárne rychleji. Podle odborníků nejvíce ničí baterie nelegální čipování, kdy se různými úpravami zvyšuje výkon elektrokola. Motor takto upraveného kola pak pomáhá i v rychlostech nad 25 kilometrů v hodině. Ovšem i při zodpovědném využívání elektrokola však jednou přijde čas na výměnu. Lithiové baterie, kterými jsou elektrokola vybavovány, mají spoustu technických výhod. Pokud však jednou doslouží, je nutná jejich ekologická likvidace.
Z bezpečnostních důvodů výrobci varují před repasováním. „Akumulátory elektrokol jsou utěsněny proti vniknutí vody a nečistot. Otevření napájecí jednotky a její následné neodborné nebo nesprávné sestavení může vést ke ztrátě těsnosti a navíc také ke tření vodičů, oslabení izolace, pohybu článků, narušení elektrických či mechanických spojů a dalším rizikům,” varuje Tomáš Jančárek z Bosch eBike Systems a dodává, že při neodborné opravě hrozí její vznícení v důsledku zkratu.
Nepatří do směsného odpadu
Kam tedy s baterií po ukončení životnosti? Baterie určitě nepatří do směsného odpadu či na skládku, protože se může vznítit a uvolňují se z ní různé škodlivé látky včetně těžkých kovů. Ze stejného důvodu není dobrý nápad ani staré baterie zbytečně skladovat doma, kde představují potenciální riziko. Podle společnosti Ecobat, která zajišťuje komplexní služby spojené se zpětným odběrem baterií, se k likvidaci starých baterií chová odpovědně jen malá část firem a zákazníků. Velká část baterií z elektrokol proto stále bohužel končí tam, kde nemá. „Baterie z elektrokol obsahují cenné materiály, které mohou být znovu využity, ale jen pokud se dostanou do správného recyklačního procesu. Bohužel se stále setkáváme s tím, že lidé nevědí, kam baterii odevzdat, nebo ji nesprávně skladují, což může být nebezpečné nejen pro ně, ale i pro jejich okolí,” říká Kateřina Vránková z neziskové společnosti Ecobat.
Využijte sběrná místa
Správným řešením je její odvoz do sběrného dvora, kde baterie od vybraných výrobců převezmou. Cestování do sběrného dvora ale nemusí být vždy pohodlné. Výrobce pohonů a baterií Bosch eBike Systems proto nabízí možnost zbavit se ekologicky baterie ve více než 120 prodejnách s elektrokoly. Síť sběru baterií je provozována ve spolupráci se společností Ecobat. „Přijde nám logické zákazníkům usnadnit ekologickou likvidaci staré baterie tím, že ji mohou odevzdat v servisu, kam běžně chodí a kde se o jejich elektrokolo starají, místo aby museli hledat sběrné místo, kde jim baterii přijmou. V každém z našich partnerských servisů lze navíc vždy udělat diagnostiku schopnou určit, v jaké je baterie kondici,” vysvětluje Tomáš Jančárek. Seznam míst, kde lze baterie odevzdat k ekologické likvidaci naleznete na adrese www.ecobat.cz/baterie-z-elektrokol
Desatero správné péče o akumulátor e-biku
Plně nabité i napůl nebo zcela vybité akumulátory s lithium-iontovými články lze nabíjet nezávisle na stavu nabití kdykoli, po libovolně krátkou dobu. Přerušované nabíjení akumulátorům nevadí. U lithium-iontových akumulátorů nedochází k paměťovému efektu, tedy ke snižování kapacity v důsledku častého neúplného vybíjení, jak tomu bylo u starších akumulátorových systémů.
1. Nabíjejte jen originální nabíječkou. Nabíječky jsou lehké a kompaktní, takže je snadno můžete vozit s sebou.
2. Akumulátor nabíjejte při okolní teplotě 0 až 40 °C. Kvůli nízkým teplotám je i v zimě skladování akumulátoru ve sklepě nebo garáži lepší než skladování v obytných místnostech.
3. Pro skladování je ideální úroveň nabití mezi 30 a 60 %. To odpovídá 2 až 3 rozsvíceným diodám na indikaci akumulátoru.
4. Akumulátor je nejlepší přepravovat při 30 % stavu nabití a znovu jej plně nabít až v cílové destinaci.
5. Kryt akumulátoru se nesmí otevírat. To je vyhrazeno výhradně znalým osobám po kvalifikaci a školení. Otevření akumulátoru vždy znamená zásah do certifikovaného stavu a skrývá bezpečnostní rizika.
6. Akumulátor chraňte před teplem, slunečním zářením a ohněm.
7. Akumulátor neponořujte do vody, nepřepravujte ho na zadním nosiči automobilu v dešti ani ho nečistěte přímým proudem vody nebo vysokým tlakem.
8. Neskladujte společně s drobnými kovovými předměty, jako jsou klíče, hřebíky nebo šrouby. Hrozí nebezpečí přemostění kontaktů, a proto může dojít ke zkratu.
9. Zabraňte poškození, např. v důsledku silných nárazů, ostrých předmětů nebo šroubů.
10. Z bezpečnostních důvodů staré akumulátory nenechte opravovat ani repasovat. Místo toho je řádně zrecyklujte.