Kdo by neznal pražskou firmu ekolo.cz, která byla u počátků rozvoje elektrocyklistiky nejen v hlavním městě, ale vlastně v celé republice. Majitel firmy a matador oboru Jakub Ditrich, propagátor elektrokol, cargo elektrokol a také lepší, rychlejší a bezpečnější dopravy po městě, vystřídal se svou prodejnou několik adres a vždy se stěhoval kvůli potřebě růstu a expanze prodejní i skladové plochy. Nyní obchod sídlí na křižovatce městského okruhu a Evropské ulice nedaleko ruzyňského letiště, hned vedle OC Šestka s napojením na veřejnou dopravu. Sice již není umístěn v centru metropole jako v prvních letech, ale kdo by chtěl při testování elektrokol vyměnit malebné terény a fascinující přírodu zdejšího údolí Divoké Šárky nebo obory Hvězda za nějaký Václavák nebo magistrálu? Nejspíš nikdo.
MODERNÍ BUDOVA, MODERNÍ PRODUKTY
Proto již přes rok firma sídlí ve velkorysé a moderní budově s hliníkovým skeletem, za jejímž architektonickým konceptem stojí myšlenka pohybu zachyceného do statické formy. Objekt byl jedním z taháků festivalu Open House Praha 2023 a jeho moderní kabát i interiér si perfektně rozumí také se zbožím, které je zde nabízeno – tedy nabídkou elektrokol mnoha typů a značek. Jedná se o největší objekt zaměřený monotematicky na elektrokola v Česku, s prodejní plochou a skladovým i servisním zázemím přes 2000 metrů čtverečních.
Jelikož jsme během předchozích návštěv zaznamenali, že majitel firmy nechává showroom osadit novou fotovoltaickou elektrárnou, a navíc má před vchodem nabíjecí místa pro elektromobily i přístřešek pro nabíjení elektrokol, chtěli jsme se na „energetický štítek“ tohoto místa podívat trochu pod lupou.
PŘÍZNIVÁ BILANCE
Jak nám šéf ekolo.cz prozradil, tak tuto atypickou budovu z roku 2018 vytápí a chladí tepelná čerpadla se čtyřmi podzemními vrty. V letošním roce zvýšilo energetickou soběstačnost objektu pokrytí střechy fotovoltaickými panely. Celkem se jedná o 82 kusů monokrystalických panelů ve sklonu 15 stupňů v orientaci východ-západ s celkovým výkonem 36 kWp. Systém je doplněn o 18 kWh vysokonapěťových baterií. Další energetické úložiště 89 kWh nabízí baterie dvou firemních elektromobilů, které se zde nabíjejí.
Díky nadmořské výšce 380 m n. m (o 150 metrů výše, než je centrum Prahy), malému atmosférickému znečištění a nulovému okolnímu stínění není výkon panelu nijak omezen. Podle dlouhodobých dat z provozu je energetická bilance objektu po 8 měsíců v roce (období březen–říjen) pokryta z 98 %, zbylé 4 měsíce stačí výroba pokrýt cca 50 % spotřeby objektu. To zahrnuje vnější i vnitřní osvětlení, veškeré spotřebiče a výpočetní techniku v kancelářích, skladu a servisu. A také nabíjení elektrokol a elektromobilů.
VYJEDNANÁ CENA
„Přebytky energie, které nejsou spotřebovány ihned a nevejdou se do bateriových úložišť, prodáváme do sítě obchodníkovi za fixní cenu cca 2 Kč za kilowattu, přičemž naše cena pro odběr je nyní okolo 3,60 Kč za kilowattu silové energie,“ říká Jakub Ditrich. Jak dále vypočítává, už při srovnání prvních měsíců fungování s novým fotovoltaickým systémem letos a bez něj v loňském roce je vidět značná úspora nákladů. Zatím firma zaznamenala finanční úsporu neuvěřitelných 78 %, což je dáno především vysokou cenou elektřiny loni v srpnu, kdy gradovala energetická „bouře“ a ceny dodavatelů letěly nahoru.
STABILNÍ ÚLOŽIŠTĚ
Technologie výroby solární energie je zajištěna jedním symetrickým a jedním asymetrickým střídačem, oba jsou od značky GoodWe. V úložišti jsou vyskládány LFP baterie od značky Pylontech. Jedná se o cenově dostupné a současně velmi stabilní řešení, včetně backupu pro hlavní energetické větve objektu, které dokáží fungovat z baterií i v případě výpadku proudu od distributora. Původní plán bateriového pole sestaveného z vyřazených baterií elektrokol byl ve finále přehodnocen, zejména kvůli časové náročnosti realizace a také bezpečnosti provozu. V návaznosti na debaty o druhém životě vysloužilých baterií z elektrokol a elektromobilů je ale takové „reuse“ použití stále aktuálním tématem.
Důležitým prvkem systému jsou AC nabíjecí stanice, které jsou instalovány na parkovišti u objektu. Jedna s maximálním výkonem 11 kWh je od Olife-
Energy a druhá s výkonem 22 kWh je od značky Solax. Oba wallboxy nabízejí vzdálené řízení a v průběhu letních měsíců umožňují bezplatné nabíjení z přebytků FVE i pro zákazníky s elektromobily. Společnost PRE plánuje v průběhu roku 2024 vybudovat přímo před prodejnou dvě rychlé UFC nabíjecí stanice s výkonem až 300 kWh.
VARIABILITA NABÍJENÍ
Dále je v okolí showroomu nainstalováno dalších šest různých typů nabíjecích stanic pro elektrokola v rámci ukázky řešení od výrobce nabíjecích stanic Powerbox.one. Všechny stanice pro nabíjení elektrokol jsou funkční a určené k bezplatnému použití. Dvě z nich jsou vybaveny vlastním FVE panelem i bateriovým úložištěm, takže fungují jako ostrovní systém bez připojení do sítě.
Celý fotovoltaický systém ekolo.cz je monitorován v cloudu a náhled na aktuální výkon solárního pole a bilanci objektu je každému zájemci k dispozici přímo uvnitř prodejny na interaktivní obrazovce. Realizace fotovoltaického systému bude částečně podpořena z programu Přechod na čistší zdroje energie z Národního plánu obnovy.
ZODPOVĚDNÁ FIRMA
Firma ekolo.cz touto investicí do částečné energetické soběstačnosti showroomu dokládá své progresivní smýšlení a směřování k alternativním zdrojům energie a udržitelnosti. Jak již dříve pro náš magazín šéf firmy uvedl, tak fakt, že má prodejna dobré zateplení, je vytápěna tepelným čerpadlem a podlahovým topením a na střeše má tolik fotovoltaiky, kolik se tam vejde, to už je dnes u každé zodpovědně řízené firmy bráno jako standard.